Switcher for accessibility

Світло добра і любові (Олена Пчілка 1849 – 1930)

Присвячена одній із найяскравіших постатей в українській історії та культурі – Олені Пчілці. Ольга Петрівна Косач (таке її справжнє ім’я) була легендарною поетесою, перекладачкою, науковцем, фольклористом, етнографом, видавцем та активною громадською діячкою. Її життя було сповнене невсипучої праці на благо українського народу: від збирання скарбів українського фольклору і виховання геніального покоління до боротьби за право українців говорити та писати рідною мовою. Творча спадщина Олени Пчілки й досі залишається актуальною, а її ім’я є символом української жінки, яка поєднує в собі високу інтелектуальну культуру, патріотизм і безмежну любов до України.

На аверсі монети розміщено стилізовану композицію, що символізує педагогічну та виховну діяльність Олени Пчілки. У центрі композиції – шість квіткових горщиків, стилізованих під елементи гадяцького орнаменту. Це не просто деталь, а символ шістьох дітей письменниці, вихованих у дусі українських традицій. Їхнє розташування нагадує мерлони оборонного муру, підкреслюючи непохитну “фортецю української ідентичності”, яка століттями протистоїть ворожим впливам. Праворуч між стилізованими горщиками розміщено логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України, а в нижній частині монети викарбувано напис УКРАЇНА, номінал 2 з графічним символом гривні, малий Державний Герб України та рік карбування – 20 / 24.

На реверсі монети на дзеркальному тлі зображено стилізований портрет Олени Пчілки. Образ жінки на тлі, абриси якого нагадують корону, вражає своїм глибоким, сповненим мудрості та рішучості поглядом. Здається, що він пронизує час, нагадуючи про вічне значення її творів. Ліворуч і праворуч від портрета розміщено написи ОЛЕНА ПЧІЛКА та ОЛЬГА КОСАЧ, а внизу півколом – “КОРОЛЕВА-МАТИ”, адже саме так з любов’ю називала свою матір Леся Українка. Роки життя поетеси 1849 / 1930 завершують композицію реверсу.

Художник: Таран Володимир , Харук Олександр , Харук Сергій

Скульптор: Атаманчук Володимир

Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 30000/30000

Маса, г: 12.8

Діаметр, мм: 31

Категорія якості карбування: спеціальний анциркулейтед

Гурт: рифлений